Tento pro laickou veřejnost trochu hrozivý název ve skutečnosti prezentuje obor stomatologie zabývající se především extrakcemi zubů moudrosti a zubů, které jsou toliko poškozeny - třeba kazem, zánětem či úrazem, že jej již nelze zachránit.
Mezi další běžné stomatochirurgické zákroky patří odstranění části kořenového hrotu, váčků a cyst a další chirurgická řešení spojená se zaváděním protézy či ortodontickou léčbou.
Na místě určitě není strach - zákroky se provádí v lokální nebo celkové anestezii.
Asi nejčastěji prováděný zákrok v rámci stomatochirurgie je určitě extrakce zubů moudrosti.
Spousta z nás se ptá - k čemu vlastně tyto třetí stoličky slouží? Inu, upřímně - "osmičky" opravdu nemají téměř žádný funkční význam. Prořezávají se jako poslední a proto se může stát, že pro ně v čelisti není dostatek místa.
Může se stát, že se takto "diskriminovaný" zub prořeže tak, že je velmi špatně umístněný, není možné jejich účelné čištění a tento fakt může vést k zánětu.
Extrakce zubů moudrosti se liší případ od případu. Zatímco u plně prořezaných zubů jde většinou o velmi jednoduché vytrhnutí, u zubů částečně prořezaných či dokonce pod kostí, může se jednat o zákrok poněkud náročnější na čas i na komplikovanost.